2019 Kidscreen Award Winners Announced

The year’s best work in children’s television and digital media was recognized by the global kids entertainment industry at the annual Kidscreen Summit in Miami.

By AWN Staff Editor | Wednesday, February 13, 2019

MIAMI — At last night’s high-profile presentation event at Kidscreen Summit 2019, hosted by renowned actor/comedian Craig Lauzon and exclusively sponsored by the Canada Media Fund, the year’s best work in children’s television and digital media was singled out and celebrated by the global kids entertainment industry.

Determined by two panels of highly respected industry judges, awards in the Programming and Creative Talent categories were given to the following entries:

 

PROGRAMMING—PRESCHOOL CATEGORY

Best New Series
Esme & Roy
Nelvana, Sesame Workshop

Best Animated Series
Hey Duggee 
Studio AKA

Best Non-Animated or Mixed Series 
Dino Dana 
Sinking Ship Entertainment

Best One-Off, Special or TV Movie 
The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special 
Sesame Workshop

Best in Class 
Dino Dana 
Sinking Ship Entertainment

 

Dino Dana 

 

PROGRAMMING—KIDS CATEGORY

Best New Series 
The Adventures of Rocky and Bullwinkle 
DreamWorks Animation Television

Best Animated Series 
SpongeBob SquarePants 
Nickelodeon Animation Studio

Best Non-Animated or Mixed Series 
Odd Squad 
Fred Rogers Productions, Sinking Ship Entertainment

Best One-Off, Special or TV Movie 
SpongeBob SquarePants “The Legend of Boo-Kini Bottom” 
Nickelodeon Animation Studio, Screen Novelties

Best in Class 
Odd Squad 
Fred Rogers Productions, Sinking Ship Entertainment

Odd Squad 

 

PROGRAMMING—TWEENS/TEENS CATEGORY

Best New Series 
The Bureau of Magical Things 
Jonathan M. Shiff Productions

Best Animated Series 
The Dragon Prince 
Wonderstorm, Bardel Entertainment, MWM/Netflix

Best Non-Animated or Mixed Series 
ZombieLars 
Tordenfilm, NRK Super

Best One-Off, Special or TV Movie 
Bob’s Burgers “The Bleakening” 
20th Century Fox, Bento Box Entertainment

Best in Class 
The Dragon Prince 
Wonderstorm, Bardel Entertainment, MWM/Netflix

The Dragon Prince 

 

CREATIVE TALENT CATEGORY

Best Animation 
Next Gen 
Baozou, Tangent Animation/Netflix

Best Acting 
Dino Dana 
Sinking Ship Entertainment

Best Writing 
SpongeBob SquarePants 
Nickelodeon Animation Studio

Best Directing 
True: Wonderful Wishes 
Guru Studio, Friends With You, Home Plate Entertainment, i am OTHER

Best Design 
Next Gen 
Baozou, Tangent Animation/Netflix

AND

Trollhunters 
DreamWorks Animation Television

Best Voice Talent 
SpongeBob SquarePants 
Nickelodeon Animation Studio

Best Music 
Elena of Avalor 
Disney Television Animation

Next Gen 

 

The Kidscreen Awards also includes a category designed to spotlight the best efforts made by broadcasters to forge stronger connections with kids and family audiences around the world. These winners were determined by a Kidscreen readership online vote that took place in December.

BROADCASTING CATEGORY

Channel of the Year
PBS KIDS

Best Programming Block 
Nat Geo Kids

Best On-Air Host or Hosting Team 
Gary the Unicorn, Mr. Orlando—CBC Kids 
CBC

Hey Duggee: The Counting Badge

 

And rounding out the Kidscreen Awards program are a set of Digital Categories for Preschool (0 to 5) and Kids (6 and up). The winners for these prizes are as follows:

DIGITAL—PRESCHOOL CATEGORY

Best Learning App—Branded 
Hey Duggee: The Counting Badge 
BBC Studios, Scary Beasties, Studio AKA

Best Learning App—Original 
MarcoPolo World School 
MarcoPolo World School

Best Game App—Branded 
PBS KIDS Games App 
PBS KIDS

Best Game App—Original 
Hopster Coding Safari 
Hopster

Best Streaming Video Platform 
Hopster

Best Web/App Series—Branded 
Canticos 
Encantos, Nickelodeon

Best Web/App Series—Original 
Daisy & The Gumboot Kids 
Imagine Create Media

Best Website 
pbskids.org
PBS KIDS

DIGITAL—KIDS CATEGORY

Best Learning App—Branded 
Annedroids Compubot Plus 
Sinking Ship Entertainment

Best Learning App—Original 
Mindful Powers 
Smashing Ideas

Best Game App—Branded 
Barbie Dreamhouse Adventures 
Budge Studios, Mattel

Best Game App—Original 
Animal Jam: Play Wild! 
WildWorks

Best Streaming Video Platform 
Tankee

Best Web/App Series—Branded 
That’s the Spirit 
Driver Digital Studios, DreamWorks

Best Web/App Series—Original 
Safari Live 
Nat Geo Kids

Best Website 
CBC Kids Olympics 
CBC Kids

AND

Odd Squad 
Sinking Ship Entertainment, Fred Rogers Productions, PBS KIDS

Animal Jam: Play Wild!

 

 

Source: Kidscreen

 

More From ANIMATIONWorld:
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com